Zuby z Číny

Zubní náhrady z Číny

Málokdo ví, že se z Číny dovážejí do celého světa i zubní náhrady. Říká se, že minimálně každý pátý umělý zub nebo protéza v ústech pacienta nasazená v zubní ordinaci v západních zemích je vyrobena v Číně.

Pacient to však neví, protože mu je nasazuje jejich zubař. Českých pacientů se to zatím netýká. Je to dáno především tím, že u nás jsou zubní laboratoře poměrně levné.

I v Turecku jsou levné zuby

Pokud se však v českých laboratořích zvýší ceny, i náš trh se stane pro tisíce zubních továren v Asii zajímavý. Ale nemusí to být jen Asie. I v Turecku jsou velké zubní továrny které mají stovky zaměstnanců a ceny jsou tam velmi nízké. 

Jak to funguje?


Zubní lékař - zubní ordinace pošle otisky do Číny a do 8 dnů mu přijde zpět požadovaná zubní náhrada. Čínské zubní továrny pracují 7 dní v týdnu a 24 hodin denně. Zásilka letí 3 dny tam, dva dny trvá výroba a hotové zuby putují zase 3 dny zpět.A jak vypadá čínská zubní továrna?


Je to doslova zubní továrna kde pracujou stovky až tisíce zaměstnanců. V převážné většině to nejsou zubní technici, ale nekvalifikovaní dělníci. Každý z nich se během krátkého zaškolení naučí zlomek výrobního postupu, který dělá pořád dokola. Na konci i v průběhu této výrobní linky jsou kvalifikovanější zaměstnanci, i zubní technici, kteří tento proces kontrolují a dohlížejí na kvalitu.

Na fotografii je pouze malá čínská zubní laboratoř.