Průvodce výběrem zubního kartáčku

Televizní reklamy se nás snaží přesvědčit, že zuby správně vyčistí jedině nový model kartáčku s revolučním tvarem štětinek a hlavicí rotující v pěti různých směrech. Jak už to tak ale bývá, reklamy nás často vodí za nos. Vyberte si takový kartáček, který odpovídá vašim potřebám.

Představte si, že máte vykopat metr hlubokou díru. Vezmete si lopatu, zaboříte ji do země, naberete hlínu a odhodíte. Postup opakujete, dokud je potřeba.

Jistě se shodneme na tom, že při kopání jámy je nejdůležitější správná technika. Na lopatě ale záleží také - kdyby byla malá, těžká nebo děravá, práce by vám příliš od ruky nešla.

S čištěním zubů je to podobné. Aby bylo účinné, musíte se naučit správnou Bassovu metodu a potřebujete vhodný kartáček.


Klasické zubní kartáčky: záleží na technice


S klasickým zubním kartáčkem nic nezkazíte. Bassova metoda chce trochu cviku a vyčistit zuby chvíli trvá, není to ale nic hrozného. Problematické je pouze čištění rovnátek a zubních náhrad.

Názory zubních lékařů na hustotu i rozmístění štětinek se různí, vždy jsou ale lepší měkčí zubní kartáčky.


Elektrické zubní kartáčky: negativa převažují


Pokud toužíte po elektrickém kartáčku, volte sonický. Rotační kartáčky jsou nevhodné, protože odhalují zubní krčky, nedostatečně odstraňují plak a mohou vést k paradentóze. Čištění rovnátek a fixních zubních náhrad je s nimi nemožné, čištění snímatelných protéz náročné.

Nevýhodou sonických kartáčků je jejich cena, která se pohybuje kolem 2 tisíc korun. Námi doporučovaný Philips Sonicare, který nepoškozuje dásně, vás přijde i na 5 tisíc korun. Navíc musíte počítat s pravidelnými nákupy náhradních hlavic. 

Kartáček OO - jiný než ostatní

Na českém trhu si můžete nově pořídit i francouzský elektrický zubní kartáček OO. Byl vyvinut pro čištění zubů Bassovou metodou a je šetrný k dásním. Z výsledků vědeckých výzkumů navíc vyplývá, že v porovnání s elektrickými kartáčky odstraňuje o 27,4 % více zubního plaku. V porovnání s klasickými kartáčky pak dopadl o 14,6 % lépe.

Zatímco sonický kartáček vypadá jako klasický a rotační má nevhodnou kulatou hlavici, kartáček OO má hlavice rovnou dvě. Díky dvoukartáčové technologii čistí zuby i dásně z obou stran zároveň. Je tak ideální zejména pro důkladné vyčištění zubů po ránu, když spěcháte do práce nebo do školy.

Navíc se dostane na těžko dostupná místa a je tak ideální pro každého s rovnátky nebo zubní náhradou.