Jak si správně čistit zuby

Slyšeli jste někdy o Bassově technice? Pokud vás zajímá správné čištění zubů, tak určitě ano. Jestli vám pojem nic neříká, seznamte se s ním právě teď. Vaše zuby i dásně to ocení.


Bassova technika čistění zubů


Bassova technika je jediná správná metoda, jak si správně čistit zuby i dásně. Pokud si budete zuby čistit "Bassovkou", zabráníte vzniku zubního kazu a návštěva zubaře nebude hororovým zážitkem. Bassova metoda je navíc tak jednoduchá, že se ji naučí i děti.MUDr.Charles C.Bass


Techniku vymyslel doktor Charles C. Bass, který se zaměřoval především na tropickou medicínu. Během své kariéry si však stále výrazněji uvědomoval vliv zdravých zubů na celkové zdraví svých pacientů.

Zformuloval proto jednoduchá a efektivní pravidla, jak o zuby a dásně správně pečovat a stal se průkopníkem preventivní péče o zuby. Jeho heslo bylo prosté: "Čistý zub nemůže onemocnět."

O tom, že na metodě doktora Basse něco je, svědčí nejlépe fakt, že se dožil sta let.


Čištění zubů: jak často a jak dlouho


Každý ví, že by si měl zuby čistit dvakrát denně. Tím ale veškerá shoda končí. Zatímco jedna teta zarytě trvá na tom, že čištění před snídaní nemá smysl, druhá tvrdí opak.

Věřte druhé tetě

Ráno si zuby čistěte před jídlem, protože po něm v ústech prudce klesá pH a zubní plak demineralizuje zubní sklovinu. Při čištění pak odstraňujete nejen plak, ale i sklovinu. A to zubům rozhodně nesvědčí.

Dalším tématem sporů bývá délka čištění zubů. My doporučujeme nestopovat minutu, dvě ani tři. Zuby si jednoduše čistěte tak dlouho, dokud si nebudete jistí, že je máte vyčištěné pořádně. Večernímu čištění věnujte více času a nezapomeňte na mezizubní prostory. 

Důležitý je řád a Bassova technika


Prvním krokem ke správnému čištění zubů je systematičnost. Neskákejte kartáčkem z trojky vlevo dole na pětku vpravo nahoře. Postupujte zub za zubem, abyste měli jistotu, že žádný nevynecháte. A samozřejmě Bassovou technikou.

Kartáček přiložte ke kořenu zubu pod úhlem 45 stupňů a krouživými pohyby ve směru od dásně k zubům čistěte úsek 2-3 zubů. Štětiny by měly být stále v kontaktu s dásní a úseky by se měly překrývat. Na vnitřní straně zubů postupujte stejně.

Techniku můžete doplnit o vertikální stírací pohyby od dásně k zubu po dokončení čištění krouživými pohyby.

Na žvýkací plochy zubů přiložte kartáček kolmo a čistěte jednoduchými pohyby vpřed a vzad.

Pozor na kartáček


Ne každý kartáček je ale pro Bassovu techniku vhodný. Například elektrickým kartáčkem s kulatou hlavicí si bez ohledu na to, co říkají reklamy, zuby správně nevyčistíte. Jeho dlouhodobé používání naopak odhaluje zubní krčky a postupně vede k paradentóze.

S výběrem správného zubního kartáčku vám pomůžeme v dalším článku.